rejestracja@alma-medica.pl
+48 660 530 120

Zabieg podcięcia wędzidełka

Wędzidełko napletkowe to niewielki, cienki fałd skórny, łączący napletek z żołędzią prącia. Skrócenie wędzidełka napletka może występować jako wada wrodzona lub nabyta, np. w wyniku wcześniejszych stanów zapalnych prącia. Zbyt krótkie wędzidełko napletka należy, obok stulejki, do najczęstszych nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych. Zbyt krótkie wędzidełko prącia jest przyczyną bólu i dyskomfortu w obrębie penisa, co jest spowodowane niemożnością całkowitego odprowadzenia napletka i bolesnego pociągania żołędzi. Dolegliwości te nasilają się podczas wzwodu prącia, co znacząco utrudnia aktywność seksualną. Niektórzy pacjenci z tego powodu wręcz rezygnują ze współżycia płciowego, tym bardziej, że w trakcie stosunku istnieje prawdopodobieństwo naderwania lub pęknięcia wędzidełka. Jest to wskazanie do pilnej interwencji chirurgicznej, ponieważ gojenie się naderwanego wędzidełka prowadzi do wytworzenia blizn, jeszcze bardziej skracających wędzidełko, co powoduje nasilenie się dolegliwości. Ponadto skrócenie wędzidełka napletkowego może utrudniać codzienne czynności higieniczne.

 


PRZEBIEG ZABIEGU:

Jest to zabieg plastyczny, który odbywa się przy miejscowym znieczuleniu. Lekarz poprzecznie nacina wędzidełko, a następnie w odpowiedni sposób je zszywa. Dzięki temu ulega ono wydłużeniu i staje się bardziej elastyczne.
Czas trwania zabiegu: ok. 30-40 min.
Po zabiegu pacjent udaje się do domu.

 

Rekonwalescencja
Przez pierwszych kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, a okolice penisa mogą być opuchnięte, co jest zupełnie normalne. Zaleca się stosowanie wazeliny w okolicy szwów, co zapobiega przyleganiu operowanej okolicy do bielizny. W pierwszych dniach po zabiegu należy również zrezygnować ze zbyt obcisłej bielizny i ubrań, a także wzmożonej aktywności fizycznej. Obecnie najczęściej stosowane są szwy wchłanialne, dzięki czemu nie ma potrzeby ich ściągania.

Gojenie samej rany po zabiegu trwa zazwyczaj około tygodnia, jednak okres pełnej rekonwalescencji powinien trwać, w zależności od zdolności regeneracyjnych organizmu, do 5-6 tygodni. Ze względu na to, iż podczas wzwodu dochodzi do nadmiernego naciągania wędzidełka, przez cały okres rekonwalescencji należy powstrzymać się od wszelkich kontaktów seksualnych, które mogą prowadzić do infekcji oraz miejscowego podrażnienia. Dzięki zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej, rana pooperacyjna lepiej się goi oraz zwiększa się wytrzymałość na rozciąganie wydłużonego podczas zabiegu wędzidełka.

W trakcie rekonwalescencji po zabiegu podcięcia wędzidełka prącia niezwykle istotna jest szczególna dbałość o higienę intymną, w tym przede wszystkim higienę operowanego miejsca. Zaleca się toaletę z użyciem szarego mydła lub naparu z rumianku oraz codzienne, bardzo delikatne odprowadzanie napletka. Regularne odprowadzanie napletka zapobiega tworzeniu się blizn i ponownemu skróceniu wędzidełka.
Ważne jest, aby w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, takich jak podwyższona temperatura, wzrost zaczerwienienia lub obrzęku operowanego miejsca, ropny wysięk, które świadczą o infekcji – bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 

BADANIA WYMAGANE DO ZABIEGU:
– badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi (układ krzepnięcia)
– anty HCV
– Hbs antygen

Copyright AlmaMedica 2016 Wszelkie prawa zastrzeżone