rejestracja@alma-medica.pl
+48 660 530 120

Wyroluj chorobę – Dekalog Zdrowia

Autor: dr n.med. Renata Stąpor

Wchodząc w XXI wiek, weszliśmy nie tylko w erę przyśpieszonego rozwoju cywilizacyjnego, ale ciągniemy również za sobą porażki. Mimo ogromnego postępu, ciągle rosną wskaźniki umieralności. W Polsce „nie umieramy na starość”, główną przyczyną umieralności są choroby układu krążenia. Nasze serce nie wytrzymuje tempa życia, stresu, papierosów, szkodliwych nawyków żywieniowych, zatrucia środowiska itp. Ponad 60% z nas prowadzi siedzący tryb życia z minimalną aktywnością życiową.
Chorujemy na nadciśnienie (coraz częściej dzieci), co druga osoba ma podwyższony poziom cholesterolu, nadwagę lub otyłość. Alarmująco rośnie również ilość rozpoznań cukrzycy i chorób psychicznych. To wszystko musi prowadzić do spadku jakości życia, zwiększenia chorobowości, inwalidztwa i umieralności. Tymczasem współczesna medycyna daje szansę na „wyrolowanie” wielu chorób. Niektóre diagnozy są jak zderzenie ze ścianą betonową – jest szok, po którym trzeba pozbierać się do kupy i próbować ją przeskoczyć. Nie ma innej opcji… W swojej praktyce medycznej i życiu spotkałam się z różnym podejściem do życia i do zdrowia. Najczęściej „Polak mądry po szkodzie” lub „a gdybym wiedział…”

Dla tych co chcą inaczej, dedykuję mój Dekalog Zdrowia:

1. Psyche i Phisis to jedno – dbaj o psychikę, bo jeśli zachoruje – to Twój organizm to odczuje fizycznie. Na każdym etapie zdrowia i choroby psychika jest skuteczną bronią. Słowo pesymizm wyślij do słownika wyrazów obcych.

2. Badaj się! Nie bagatelizuj objawów, jeśli dzieje się coś z Twoim organizmem. Nie mów: samo przyszło, samo przejdzie…

3. Znajdź swojego lekarza – takiego, którego obdarzysz zaufaniem i który da Ci poczucie bezpieczeństwa. Nie wstydź się pytać go nawet o wstydliwe dla Ciebie objawy. Chorobom to wszystko jedno gdzie włażą…

4. Konsultuj wyniki badań – nie zwlekaj! Im szybciej podejmiesz działania, tym lepiej. O wyniku leczenia często decyduje czas.

5. Jesteś zdrowy – żyj zdrowo (wysypiaj się, ruszaj się, odżywiaj się prawidłowo, rób badania kontrolne).

6. Jesteś chory – żyj zdrowo i lecz się! Zaufaj medycynie konwencjonalnej, nie opóźniaj leczenia próbując samemu ziół czy korzystając z metod paramedycznych…

7. Zasięgnij opinii innych! Znajdź odpowiedniego specjalistę z odpowiedniej dziedziny.

8. Współpracuj w procesie leczenia! Sam lekarz bez Ciebie – niewiele może…

9. Diagnoza to nie wyrok! Wszystko jest indywidualne. Nie porównuj objawów choroby i skutków leczenia do innych…

10. Wyjście z choroby zależy od Ciebie i Twojej determinacji.

Copyright AlmaMedica 2016 Wszelkie prawa zastrzeżone