Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania żylaków
Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:
- grupa krwi,
- morfologia,
- elektrolity/chlorki, sód, potas,
- glukoza (cukier),
- krzepliwość krwi – APTT, PT, INR,
- kreatynina,
- HbsAg,
- anty-HCV.
Wyżej wymienione badania należy wykonać na 5 dni przed planowanym zabiegiem.
Zalecenia lekarskie przed zabiegiem:
- Badania dodatkowe w zależności od obciążenia chorobami (np.: schorzenia tarczycy – TSH, fT4, fT3, choroby kardiologiczne – ECHO serca…).
- Na zabieg zgłosić się z oryginałami wyników badań.
- Proszę zakupić dobrze dopasowane pończochy przeciwżylakowe II stopnia ucisku, najlepiej firmy SIGVARS. Noga musi być wymierzona według zaleceń lub po przymiarce w sklepie medycznym w godzinach porannych.
- Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu.
- Na dzień przed zabiegiem należy pić dużo wody.
- W dniu zabiegu proszę być na czczo – nic nie jeść, rano wypić szklankę wody lub herbaty.
- W dniu zabiegu nie wolno pić kawy oraz żadnych napojów energetyzujących.
- Po zabiegu około 30 min. pacjent pozostaje w Klinice, następnie może wrócić do domu, do normalnego funkcjonowania. Do pracy można wrócić następnego dnia.
- Zabieg nie może być przeprowadzony w trakcie lub bezpośrednio po infekcji (katar, kaszel, ból gardła itp.), wszelkie stany zapalne są przeciwwskazaniem do zabiegu – również opryszczka.
- Od skończonej terapii antybiotykowej powinno minąć co najmniej 10 dni; od infekcji, która wystąpiła 14 lub mniej dni przed zabiegiem należy jak najszybciej powiadomić Klinikę.
- Na 14 dni przed zabiegiem nie należy zażywać salicylanów – tzn. polopiryny, aspiryny, acardu, a także preparatów złożonych zawierających ten lek.
- Na sali operacyjnej pacjent nie może mieć lakieru i tipsów na paznokciach oraz żadnej biżuterii (zegarka, pierścionków, obrączki, kolczyków), okularów. Dotyczy to szczególnie ozdób w jamie ustnej (np. kolczyki w języku), które mogą wpaść do dróg oddechowych i spowodować zagrożenie życia. Wskazane jest zdjęcie protez zębowych i szkieł kontaktowych – w niektórych wypadkach, po uzgodnieniu z lekarzem, możliwe jest odstępstwo od tej zasady. Pacjent niedosłyszący może pozostawić aparat słuchowy ponieważ ułatwi to kontakt z personelem medycznym.
- Po zabiegu pacjent musi mieć zapewniony transport samochodem pod opieką osoby dorosłej. Istnieje możliwość skorzystania z transportu medycznego, organizowanego przez ALMA-MEDICA – usługa płatna dodatkowo.
- Pacjent po opuszczeniu Kliniki powinien mieć zapewnioną opiekę osoby dorosłej na czas kilkudniowej rekonwalescencji po zabiegu.
- Pacjent musi znać adres i telefon placówki ochrony zdrowia pełniącej 24 godzinny dyżur (szpital, całodobowa opieka medyczna) znajdującej jego miejsca pobytu po zabiegu.
- W przypadku silnych dolegliwości lub jakichkolwiek wątpliwości należy porozumieć się telefonicznie z lekarzem.