Lato, czas słońca i wypoczynku, odsłania różne niedoskonałości skóry.
Znamiona – warto sprawdzić!
Są to najczęściej płaskie, ciemne zmiany średnicy kilku-kilkunastu mm, zlokalizowane najczęściej na tułowiu. Jeśli posiadają asymetryczny kształt, nieregularne odgraniczenie, niejednorodną pigmentację, czerwoną obwódkę i zaczynają szybko rosnąć – mogą być niebezpieczne. Istnieje możliwość, zwłaszcza po nasłonecznieniu, rozwoju czerniaka (najgroźniejszego nowotworu).
Dermatoskopia (dermoskopia) – jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną polegającą na uwidocznieniu pod powiększeniem 10-40 x obrazu skóry i zmian skórnych. Badaniem tym można ocenić czy zmiana skórna jest niegroźnym defektem estetycznym, czy to już czerniak.
Grzybica stóp i paznokci
Łatwo się nią zakazić korzystając z basenów oraz chodząc w odkrytym obuwiu. Najczęstszą jest grzybica międzypalcowa. Początkowo zajmuje przestrzeń między palcem stóp III i IV. Obserwuje się rumień ze złuszczaniem oraz macerację naskórka. Zmiany mają tendencję do szerzenia się na powierzchnię grzbietową stopy. Wykwitom towarzyszy silny świąd. Grzybica paznokci najczęściej objawia się utratą przejrzystości paznokcia, rogowaceniem podpaznokciowym i oddzieleniem paznokcia od łożyska. Płytka paznokciowa ulega przebarwieniu i pogrubieniu, a z czasem paznokieć staje się kruchy i łamliwy, aż może dojść do całkowitego jego zniszczenia.
Brodawki wirusowe
Bardzo łatwo jest się nimi zakazić korzystając np. z basenów.
Najczęściej umiejscawiają się na stopach. Występują tu dwa rodzaje brodawek typu myrmecia – są to głębokie, bolesne zmiany grudkowe, najczęściej nieliczne lub nawet pojedyncze oraz brodawki typu mozaikowatego. Są to zmiany grudkowe występujące bardzo powierzchownie na podeszwach stóp. Są zwykle zlewne i niebolesne.
Bardzo skuteczną metodą leczenia brodawek jest tzw. kriochirurgia. Wykonuje się ją specjalnymi urządzeniami przeznaczonymi do miejscowego zamrażania chorej tkanki. Najczęściej wykorzystuje się jako czynnik chłodniczy podtlenek azotu. Aplikator używany przy zabiegu jest chłodzony do temp. – 65 do – 85st. C. Temperatura ta niszczy chorą tkankę (bezpośrednio po zabiegu przejściowo może wytworzyć się pęcherz).
Warto wspomnieć, że metodą tą można usuwać również drobne naczyniaki, włókniaki, brodawki łojotokowe (starcze) i inne punktowe zmiany skórne.