rejestracja@alma-medica.pl
+48 660 530 120

Łagodny rozrost prostaty

Prostata, inaczej stercz, to gruczoł wielkości kasztana umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego. Ze względu na funkcję bliższy jest układowi płciowemu niż moczowemu: jego wydzielina wchodzi w skład spermy i umożliwia plemnikom poruszanie się. Związek z układem moczowym wynika z położenia – przez środek gruczołu przebiega bowiem cewka moczowa. Niektórzy mężczyźni nie zdają sobie sprawy z jego istnienia.
Po pięćdziesiątce, czasami nieco wcześniej, większość z nich dowiaduje się o prostacie za sprawą przykrych dolegliwości związanych z jej rozrostem.

Łagodny rozrost prostaty: z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny zmniejsza się produkcja męskich hormonów – androgenów, gruczoł zaczyna się powiększać. Powoduje to ucisk na cewkę moczową i zwężenie jej światła. To główny powód zaburzeń oddawania moczu. W skrajnych przypadkach może nawet całkowicie dojść do zatrzymania moczu. Rozrośnięty stercz utrudnia całkowite opróżnianie pęcherza moczowego. Zaleganie w nim moczu może być przyczyną nawracających infekcji, a w dalszej konsekwencji prowadzić do zaburzenia pracy nerek. Rozrost łagodny nie jest rakiem, nie daje on przerzutów do innych części ciała i nie atakuje innych tkanek ani komórek. W większości przypadków łagodnego rozrostu prostaty można poprzestać na leczeniu farmakologicznym. Gdy zmiany są bardzo zaawansowane, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Objawy łagodnego rozrostu prostaty:

• spowolnienie strumienia moczu i jego siły,
• spowolnienie rozpoczęcia oddawania moczu,
• problemy z zatrzymaniem strumienia moczu,
• uczucie, że po oddaniu moczu twój pęcherz nie jest całkowicie opróżniony,
• częste oddawanie moczu,
• zatrzymanie moczu,
• nudności, zawroty głowy, senność występują wówczas, gdy zastój moczu doprowadzi do uszkodzenia nerek.

Łagodny rozrost prostaty – leczenie: farmakoterapia: leki roślinne, leki rozkurczające: alfa-blokery, leki zmniejszające objętość prostaty: finasteryd, dutasteryd. Leczenie zabiegowe: przezcewkowa elektroresekcja prostaty-TURP jako złoty standard, małoinwazyjne metody laserowe (laser zielony, laser diodowy), otwarty zabieg operacyjny – adenomektomia.

 

Copyright AlmaMedica 2016 Wszelkie prawa zastrzeżone