rejestracja@alma-medica.pl
+48 660 530 120

Przygotowania do zabiegu

ZALECENIA ANESTEZJOLOGA I INFORMACJE DLA PACJENTA PRZED ZABIEGIEM

1. Na konsultację anestezjologiczną pacjenci powinni zgłosić się co najmniej dzień przed zabiegiem, w wyjątkowych sytuacjach w dniu zabiegu.

 

2. Na konsultację anestezjologiczną pacjenci powinien przynieść ze sobą oryginały badań:

BADANIA WYMAGANE:
– grupa krwi
– morfologia + płytki krwi
– układ krzepnięcia: APTT, INR, PT
– elektrolity (K,CL,Na)
– HBsAg, anty-HCV
– USG piersi – (dotyczy: redukcja piersi, mastopeksja, implantacja piersi, ginekomastia)
BADANIA ZALECANE:
– EKG
– RTG klatki piersiowej
– HIV
Badania ważne są 2 tygodnie.

3. Badania dodatkowe w zależności od obciążenia chorobami:
• inne istotne badania w zależności od obciążenia chorobami (np.: schorzenia tarczycy
– TSH, fT4, fT3, choroby kardiologiczne – ECHO serca…),

 

4. Należy dostarczyć kwalifikację specjalistyczną w przypadku chorób przewlekłych (np.: od lekarza rodzinnego, kardiologa, pulmonologa, endokrynologa…),
• listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania),
• dokumentację medyczną (karty informacyjne z pobytów w szpitalu, zaświadczenia lekarskie, wyniki badań).

 

5. Zalecane jest zaszczepienie się przeciw WZW B (zabieg może się odbyć 2 tygodnie po drugiej dawce szczepienia). W przypadku nie wykonania szczepień zabieg odbywa się na odpowiedzialność pacjenta.

 

6. Zabieg nie może być przeprowadzony w trakcie i bezpośrednio po infekcji (katar, kaszel, ból gardła itp), wszelkie stany zapalne są przeciwwskazaniem do zabiegu – również opryszczka.

 

7. Od skończonej terapii antybiotykowej powinno minąć co najmniej 10 dni; o infekcji, która wystąpiła na 14 lub mniej dni przed zabiegiem należy jak najszybciej powiadomić klinikę.

 

8. Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu.

 

9. Należy wstrzymać się od jedzenia i picia 6 godzin przed zabiegiem.

 

10. Na 14 dni przed zabiegiem nie należy zażywać salicylanów – tzn. polopiryny, aspiryny, acardu, a także preparatów złożonych zawierających ten lek.

 

11. Należy nie zażywać na 3 tygodnie przed zabiegiem zioła dziurawiec, witamin, suplementów diety: skrzyp, selen, cynk. Należy także odstawić czosnek, grejpfruty, żeń-szeń, imbir.

 

12. Pacjent zażywający przewlekle leki przeciwzakrzepowe powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu odstawienia leków lub zamiany ich na inne.

 

13. Pacjentka stosująca środki antykoncepcyjne na bazie estrogenów powinna przerwać ich przyjmowanie na 2 miesiące przed zabiegiem.

 

14. Większości leków stosowanych przewlekle (np. w chorobach układu krążenia) nie należy odstawiać przed zabiegiem, powinno się je zażyć również w dniu zabiegu.

 

15. Na sali operacyjnej pacjent nie może mieć lakieru i tipsów na paznokciach oraz żadnej biżuterii (zegarka, pierścionków, obrączki, kolczyków), okularów. Dotyczy to szczególnie ozdób w jamie ustnej (np.: kolczyki w języku), które mogą wpaść do dróg oddechowych i spowodować zagrożenie życia. Wskazane jest zdjęcie protez zębowych i szkieł kontaktowych – w niektórych wypadkach, po uzgodnieniu z lekarzem, możliwe jest odstępstwo od tej zasady. Pacjent niedosłyszący może pozostawić aparat słuchowy ponieważ ułatwi to kontakt z personelem medycznym.

 

16. Po zabiegu pacjent musi mieć zapewniony transport samochodem pod opieką osoby dorosłej. Istnieje możliwość skorzystania z transportu medycznego, organizowanego przez ALMA-MEDICA – usługa płatna dodatkowo.

 

17. Pacjenci po opuszczeniu Kliniki powinni mieć zapewnioną opiekę osoby dorosłej na czas kilkudniowej rekonwalescencji po zabiegu.

 

18. Pacjent musi znać adres i telefon placówki ochrony zdrowia pełniącej 24 godzinny dyżur (szpital, całodobowa opieka medyczna) znajdującej się najbliższej jego miejsca pobytu po zabiegu.

 

19. W przypadku silnych dolegliwości lub jakichkolwiek wątpliwości należy porozumieć się telefonicznie z lekarzem.

Copyright AlmaMedica 2016 Wszelkie prawa zastrzeżone