To zostało już udowodnione: największy strach każdy człowiek odczuwa przed bólem. Kierunki nowych badań medycznych od lat zmierzają do tego, by zamiast chemicznych środków przeciwbólowych stosować środki naturalne, bowiem zdolności lecznicze naszego własnego organizmu są zdumiewające. Złożoność procesów biochemicznych, jakie zachodzą w trakcie gojenia się złamań jest ogromna i od dawna stanowi przedmiot opracowań naukowych. Badania laboratoryjne udowodniły, iż czynne biologicznie substancje w organizmie człowieka wyraźnie wspomagają leczenie i w konsekwencji prowadzą do wygojenia się uszkodzonych struktur.
Coraz powszechniej stosuje się obecnie w medycynie metodę zwaną „PRP” ( z angielska Platelet Rich Plasma). Polega ona na tym że, bogate w płytki krwi osocze można po odpowiednich zabiegach stosować jako lek naturalny, który z jednej strony przyspiesza gojenie, z drugiej łagodzi ból. Płytki krwi to niewielkie komórki pozbawione jądra komórkowego, których główna funkcja polega na zapewnieniu krzepliwości krwi. Zawierają one bowiem wiele różnorakich czynników wzrostu oddziałujących na komórki innych tkanek i powodujących ich mnożenie, wzrastanie i produkcję innych aktywnych substancji. A te z kolei wpływają na gojenie się skóry, wzrost naczyń krwionośnych, syntezę kolagenu oraz wydzielanie kolejnych aktywnych substancji. Większe ilości tych czynników powodujących gojenie można uzyskać poprzez odwirowanie krwi i zagęszczenie w niej trombocytów, czyli płytek krwi.
Na tym właśnie założeniu opiera się metoda podawania PRP. Przy pomocy specjalnego systemu strzykawek pobiera się od pacjenta jego własną krew, którą następnie odwirowuje się w wirówce laboratoryjnej. Siła odśrodkowa powoduje ułożenie się różnych komórek w różnych warstwach wirowanej krwi. W ten sposób pozyskuje się zagęszczoną masę płytek krwi ze skoncentrowaną ilością czynników wzrostu. Tak przygotowany preparat wstrzykuje się pacjentowi. Całość procedury trwa około 30 minut.
Głównym wskazaniem do stosowania tej metody są: opóźnione gojenie złamań, schorzenia o charakterze entezopatii (łokieć tenisisty), zwyrodnienie ścięgna Achillesa czy ostrogi piętowe.
Podanie PRP wymaga czasami powtórzenia, a jego korzystne działanie odnotowuje się już po pierwszym zastosowaniu.