chirurgia@alma-medica.pl
rejestracja@alma-medica.pl
+48 660 530 120
+48 12 258 65 55

Waginoplastyka

Pacjentki decydują się na zabieg waginoplastyki głównie z powodu podniesienia jakości życia seksualnego.
Plastyka pochwy (waginoplastyka) – zabieg polega na korekcji szerokości pochwy poprzez dopasowanie jej rozmiarów do wielkości przez kobietę uważanej za optymalną.

 

PRZEBIEG ZABIEGU
Zabieg ten przeprowadzany jest najczęściej u kobiet, które w wyniku ciężkich porodów doznały pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza, ale także u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, u których doszło do obniżenia pochwy. Jeżeli zmianom towarzyszy zaburzenie w oddawaniu moczu można połączyć zabieg z podniesieniem ściany pęcherza.
Podczas zabiegu wycina się blizny po pęknięciach powstałych po odbytych porodach. W obszarze wejścia do pochwy, na jej tylnej ścianie, wykonuje się nacięcie pozbywając się nadmiaru tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało kształt zgodny z oczekiwaniami pacjentki.
Zabieg wykonuje się również w przypadku występowania wrodzonych wad rozwojowych (przegrody poprzeczne lub podłużne). Czas trwania zabiegu waha się pomiędzy 30 a 90 minutami. Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne.
Podczas jednej operacji można wykonać waginoplastykę połączoną z labioplastyką.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 1 dzień.

 

BADANIA WYMAGANE DO ZABIEGU:
– grupa krwi
– morfologia + płytki krwi
– układ krzepnięcia: APTT, INR, PT
– elektrolity (K,CL,Na)
– HBsAg, anty- HCV

 

BADANIA ZALECANE:
– EKG
– RTG klatki piersiowej
– HIV

 

BADANIA DODATKOWE W ZALEŻNOŚCI OD OBCIĄŻENIA CHOROBAMI, np.:
schorzenia tarczycy;
– TSH, fT4, fT3,
choroby kardiologiczne;
– ECHO serca
– inne badania, zlecone indywidualnie przez lekarza podczas konsultacji

 

PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Ból po zabiegu łagodzi się środkami przeciwbólowymi. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach, okres gojenia się rany i zejście obrzęku wynosi ok. 7 dni.
Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka dochodzi po upływie 4-8 tygodni. Higiena miejsca intymnego powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu bieżącą wodą, płynem do higieny intymnej i delikatnym osuszaniu szwów ręcznikiem papierowym.

Copyright AlmaMedica 2016 Wszelkie prawa zastrzeżone